HOT MATCH: Γαλατασαράι – Ερυθρός Αστέρας

1417094808-sinanΔεν τα κατάφερε η Γαλατά στο πρώτο ματς που έδωσε στην έδρα της με αντίπαλο την πανίσχυρη ΤΣΣΚΑ. Ηττήθηκε με 84-109 με την διαφορά να ανοίγει στο τέλος. Πέντε παίχτες πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Και ο Ερυθρός Αστέρας όμως γνώρισε την ήττα στην έδρα του από την Νταρουσάφακα με σκορ 70-73. Στο ημίχρονο βρισκόταν μπροστά στο σκορ με +14 (44-30) αλλά ένα τραγικό επιθετικά τρίτο δεκάλεπτο με μόλις 8 πόντους, έβαλε στο παιχνίδι ξανά τους Τούρκους. Στο τέλος μίλησε η εμπειρία των παιχτών της Νταρουσάφακα και έτσι ήρθε η ήττα για τους Σέρβους. Ο Κούζμιτς ήταν ο καλύτερος για τους ερυθρόλευκους με 16 πόντους (8/9 δίποντα) και 9 ριμπάουντ.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ

Η Γαλατασαράι έχει ισχυρό ρόστερ και πιστεύουμε ότι σιγά σιγά θα δείξει τις πραγματικές της δυνατότητες ξεκινώντας από σήμερα. Μην ξεχνάμε ότι οι σχέσεις των δύο ομάδων δεν είναι οι καλύτερες δυνατές και αναμένεται οι Τούρκοι να δημιουργήσουν μια καυτή ατμόσφαιρα στο ABDI IPEKCI ARENA. Δεύτερη σερί ήττα στην έδρα της, θα ήταν καταστροφικό σενάριο για τον coach Αταμάν ο οποίος είναι σίγουρο ότι θα έχει προετοιμάσει τους παίχτες του να μπουν δυναμικά από την αρχή για να μην δώσουν δικαίωμα στους Σέρβους να πιστέψουν στη νίκη. Για αυτό θα ποντάρουμε στη νίκη της Γαλατασαράι από ημίχρονο με απόδοση 1.62 στην Stoiximan.