HOT MATCH: Αγγλία – Σκωτία

hi-res-50c4e78276965353e35d45b3f098db4f_crop_northΜεγάλο ντέρμπι στο νησί, αγώνας που αποτελεί και έναν από τους αρχαιότερους της Ευρώπης αφού ο πρώτος ανάμεσα στις δύο ομάδες έγινε πριν 144 (!) χρόνια. Οι Bravehearts παίζουν πάντα με όλη τους την ψυχή ενάντια στην “μητέρα” Αγγλία, ενώ μια νίκη απέναντι της είναι μεγάλο γεγονός εθνικής υπερηφάνειας. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Σκωτσέζοι έχουν εξαντλήσει 13.000 εισιτήρια για τον αποψινό αγώνα, ενώ αναμένεται να βρίσκονται στο Ολυμπιακό στάδιο του Λονδίνου πολλοί περισσότεροι.

Στα αγωνιστικά νέα των ομάδων, καμιά τους δεν εντυπωσιάζει στα πρώτα ματς του 6ου ομίλου. Οι Άγγλοι αφού κέρδισαν στις καθυστερήσεις τους Σλοβάκους, έκαναν μια εμφάνιση-αγγαρεία με την Μάλτα (2-0) και κόλλησαν στο 0-0 με την φορμαρισμένη Σλοβενία. Το μόνο θετικό είναι πως δεν έχουν δεχθεί γκολ. Η επιθετική τους γραμμή δικαίως υπολειτουργεί, αφού πλαισιώνεται από παίκτες που δεν βρίσκονται και στην καλύτερη τους κατάσταση (Ρούνεϊ, Βάρντι, Κέιν).

Η Σκωτία ξεκίνησε δυνατά, διαλύοντας την Μάλτα εκτός έδρας με 5-1, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Εντός έδρας απώλεια από τους μέτριους Λιθουανούς (1-1) και βαριά ήττα με 3-0 στην Σλοβακία. Αν θέλουν να ελπίζουν σε κάτι καλό θα πρέπει να διεκδικήσουν βαθμούς και από το αποψινό ματς απέναντι στο φαβορί του ομίλου.

Cash – out στον Stoiximan! Παίξε νόμιμα!

Εκτίμηση: Το σετ των αποδόσεων δεν αντικατοπτρίζει την σπουδαιότητα του ματς για τις δύο ομάδες, ούτε και την επιθετική δυστοκία των Άγγλων επιθετικών τελευταία (σε Εθνικό αλλά και συλλογικό επίπεδο). Το +1,25 ασιατικό υπέρ της Σκωτίας το βρίσκουμε στο δίκαιο 1,98, ενώ και το over2.5 καρτών των Σκωτσέζων στο 1,83 αξίζει ένα μικρό ποντάρισμα.