HOT MATCH: Αστέρας Τρίπολης – ΑΕΚ

tripoli-aekΜε τον φόβο του χιονιά η συγκεκριμένη αναμέτρηση, μιας και οι προβλέψεις αναφέρουν ελαφρά χιονόπτωση το βράδυ του Σαββάτου στην Τρίπολη. H λογική λέει πως ο Αστέρας θα έχει ένα ελαφρύ πλεονέκτημα σε αυτές τις συνθήκες στις οποίες οι παίκτες του είναι σε κάποιο βαθμό εξοικειωμένοι. Οι ομάδες προέρχονται από αρνητικά αποτελέσματα.

Ο Αστέρας πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση στο Καραϊσκάκη όπου προηγήθηκε στο 1ο ημίχρονο, έκανε πολλές φάσεις και ηττήθηκε τελικά στο 92ο λεπτό με γκολ του Μάριν. Είναι αρκετά βελτιωμένος τον τελευταίο καιρό, και αυτή ήταν μόλις η δεύτερη του ήττα στις τελευταίες 11 επίσημες αναμετρήσεις του. Η προηγούμενη ήταν στην Ξάνθη, οπότε έχει χάσει μόνο από τους δύο πρωτοπόρους του πρωταθλήματος εκτός έδρας. Ο Μπέρτος θα είναι η μοναδική αξιοσημείωτη απουσία, ενώ η προϊστορία είναι υπέρ του, αφού δεν έχει ήττα στα 5 τελευταία ματς του εναντίον της ΑΕΚ, είτε εντός, είτε εκτός έδρας.

Η ΑΕΚ έκανε άλλη μια πολύ μέτρια εμφάνιση στην έδρα της και έφερε άλλη μια ισοπαλία με θεωρητικά υποδεέστερη ομάδα. Έφτασε πλέον τις 5 ισοπαλίες εντός έδρας σε 8 ματς, ενώ φαίνονται πλέον χτυπητές επιθετικές αδυναμίες, αφού ο Πέκχαρτ δεν είναι του βεληνεκούς που αρμόζει στην ΑΕΚ, ενώ ο Αλμεϊδα βρίσκεται σε κακή φυσική κατάσταση. Εκτός έδρας έχει καταφέρει να επικρατήσει μόνο στην Λάρισα και στην Βέροια, ενώ προέρχεται από ισοπαλία στην Κέρκυρα. Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι ισοπαλίες έφερε επίσης με ομάδες της Football League για το κύπελλο (σε Καρδίτσα και Λαμία).

Cash – out στον Stoiximan! Παίξε νόμιμα!

Εκτίμηση: Το ματς είναι πολύ κοντά στην ισοπαλία (με πιθανότερο σκορ το 1-1) σε απόδοση 3,00, μιας και οι δύο ομάδες αναμένεται να προσέξουν τα μετόπισθεν. Εάν ο Αστέρας πιάσει απόδοση αντίστοιχη του ματς με τον Ολυμπιακό είναι πιό κοντά στην νίκη, οπότε μπορεί να μας καλύψει ένας ασιατικός άσσος με +0,25 προβάδισμα σε απόδοση 1,77.