HOT MATCH: Χέρτα – Άουσμπουργκ

Η Χέρτα υποδέχεται την Άουσμπουργκ για την 28η αγωνιστική της Bundesliga. Στον πρώτο γύρο οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 0-0.

Η Χέρτα προέρχεται από ήττα εκτός έδρας από την Γκλάντμπαχ. Κακή εμφάνιση, σχεδόν ανύπαρκτη επιθετικά και αμυντικά κινδύνευσε πολλές φορές να δεχθεί αρκετά γκολ. Τελικά περιόρισε την ήττα στο 1-0 που είναι πολύ τιμητική για την εμφάνισή της. Βέβαια οι εκτός έδρας εμφανίσεις της Χέρτα δεν έχουν καμία σχέση με τις εντός έδρας εμφανίσεις της. Στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου μετράει ρεκόρ 10-1-2 έχοντας την δεύτερη καλύτερη άμυνα στην κατηγορία (9 γκολ). Σημαντική είναι η επιστροφή του Ιμπίσεβιτς (ε, 15/11).

Η Άουσμπουργκ μάχεται για την αποφυγή του υποβιβασμού. Προς το παρόν βρίσκεται στην 16η θέση που οδηγεί σε αγώνα play-out. Στο τελευταίο της παιχνίδι με την Ίνγκολσταντ άργησε να ξυπνήσει μιας και στο ημίχρονο έχανε με 0-3 και στο δεύτερο ημίχρονο το σκορ διαμορφώθηκε σε 2-3. Κακή εμφάνιση και έτσι στα τελευταία 5 παιχνίδια έχει μαζέψει μόλις 2 βαθμούς. Τιμωρημένος θα είναι ο αμυντικός Χίντερεγκερ (25/2).

Εκτίμηση: Το…όπλο της Χέρτα είναι η έδρα της (10-1-2) ενώ η Άουσμπουργκ προέρχεται από κακό σερί 2 ισοπαλιών στα 5 τελευταία παιχνίδια της. Ο άσσος είναι πολύ ενδιαφέρον σε απόδοση 1.75 στην Novibet.