HOT MATCH: Ρουμανία – Πολωνία

russia-logo-bolshoi-theatre-moscow-world-cup_3493393Τελευταίος επίσημος αγώνας για τις εθνικές ομάδες για το 2016, θα ξαναπαίξουν τέλη Μαρτίου του επόμενου έτους. Πιθανότατα ο πλέον αμφίρροπος όμιλος, αφού οι Πολωνοί δείχνουν κάπως νωχελικοί, οι Μαυροβούνιοι έχουν ήδη πατήσει κορυφή με την άμυνα “γρανίτη” τους (έχουν δεχθεί ένα γκολ) ενώ παραμονεύουν οι πάντα επικίνδυνες Δανία και Ρουμανία.

Οι Ρουμάνοι ήταν εκθαμβωτικοί στην Αρμενία την οποία διέλυσαν με 0-5, όμως τρείς ημέρες αργότερα κόλλησαν στο μηδέν στο αξιόμαχο Καζακστάν. Σε συνδυασμό με την εντός έδρας ισοπαλία της πρεμιέρας με το Μαυροβούνιο έχουν συγκεντρώσει 5 βαθμούς και πρέπει να παίξουν για την νίκη εάν θέλουν να διεκδικήσουν κάτι καλό. Το ματς στην Αρμενία αποτελούσε εξαίρεση του κανόνα, αφού οι Ρουμάνοι δεν συνηθίζουν να αφήνουν το παιχνίδι να ανοίξει. Χαρακτηριστικά, στα τελευταία 20 ματς τους έχουν 14 under2.5.

Οι Πολωνοί μπορεί να έχουν συγκεντρώσει 7 βαθμούς και να ισοβαθμούν στην κορυφή του ομίλου με το Μαυροβούνιο, όμως οι εμφανίσεις τους δεν είναι και ιδιαίτερα πειστικές. Το 0-2 της πρεμιέρας στο Καζακστάν έγινε 2-2 από τους Καζάκους, οι Δανοί επίσης τους έβαλαν 2 γκολ όταν βρέθηκαν πίσω με 3-0 ενώ ακόμα και οι αδύναμοι Αρμένιοι έκλεβαν την ισοπαλία στην Βαρσοβία μέχρι το 95ο λεπτό! Η απουσία του Μίλικ αναμένεται να δυσκολεύσει τον Λεβαντόφσκι πάνω στον οποίο θα προσαρμοστεί η σκληρή Ρουμανική άμυνα.

Cash – out στον Stoiximan! Παίξε νόμιμα!

Εκτίμηση: Το ματς αποτελεί μεγάλο ντέρμπι, που αναμένεται να παίξει σημαντικό ρόλο στην υπόθεση πρόκριση. Καμία από τις δύο ομάδες δεν αναμένεται να ρισκάρει, ειδικά στο ξεκίνημα του ματς, ενώ και μια πιθανή μοιρασιά βαθμών μπορεί να αφήσει και τις δύο ομάδες ικανοποιημένες αναλόγως φυσικά και της εξέλιξης του ματς. Η ισοπαλία σε απόδοση 3,10 αξίζει ένα μικρό ποντάρισμα, ενώ βρίσκω πιθανό να μην υπάρξει σκορ μέχρι το 28ο λεπτό με απόδοση 2,05. Τέλος αναμένω αποδόσεις για τις κάρτες του αγώνα, αφού οι Ρουμάνοι μάζεψαν αρκετές σε αντίστοιχης σημασίας ματς με Μαυροβούνιο και Αλβανία.