HOT MATCH: Σαουθάμπτον – Μίντλεσμπρο

saintsΤην ήττα με 3-0 στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας γνώρισε η Σαουθάμπτον την προηγούμενη αγωνιστική. Δέχθηκε 2 γκολ στο πρώτο ημίχρονο μέσα σε 4 λεπτά, με τον τερματοφύλακα Φόρστερ να έχει σημαντικό μερίδιο ευθύνης στο πρώτο γκολ, δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο (δείχνοντας και πάλι πως δεν έχει το εύκολο γκολ μπροστά) και δέχθηκε εντέλει και ένα 3ο γκολ. Στο Γιουρόπα Λιγκ μεσοβδόμαδα ήρθε ισόπαλη 1-1 στο γήπεδό της με τη Χαποέλ Μπερ Σεβά και αποκλείστηκε από τη διοργάνωση, παρότι κατέβασε δυνατή ενδεκάδα. Τραυματίας  αποχώρησε ο βασικός επιθετικός Austin, ο οποίος θα χάσει το σημερινό παιχνίδι.

Δείτε το νέο site της Betshop, γίνεται δεκτή η paysafecard!

Η Μίντλεσμπρο επιβεβαίωσε πως βρίσκεται σε ανοδική πορεία το τελευταίο διάστημα κερδίζοντας με 1-0 τη Χαλ στην έδρα της χωρίς να κινδυνεύσει σε κανένα σημείο του αγώνα. Είχε προηγηθεί η ισοπαλία με 2-2 στην έδρα της Λέστερ σε παιχνίδι που ήταν καλύτερη και δέχθηκε 2 γκολ με πέναλτι, ενώ και στα 2 προηγούμενα εκτός έδρας παιχνίδια της πήρε σημαντικές ισοπαλίες στις έδρες των Άρσεναλ (0-0) και Μάντσεστερ Σίτι (1-1). Εμφανώς βελτιωμένη η αμυντική της λειτουργία, αναμένεται να βασιστεί σε αυτή και απέναντι στη Σαουθάμπτον που δεν έχει το εύκολο γκολ.

Εκτίμηση: Ανεβασμένη η Μίντλεσμπρο και με αποτελεσματική αμυντική λειτουργία, θεωρώ πως μπορεί να εκμεταλλευθεί την απογοήτευση της Σαουθάμπτον από το μεσοβδόμαδο αποκλεισμό και να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα. Επιλογή μου στο 4.20 το διπλό Draw No Bet.